Jaki program wybrać?

Jaki wybrać? Wymiana doświadczeń.

Jaki program wybrać?

Postprzez Zbigniew Szybka » 13 Mar 2009, 11:20

Witam
Jaki wybrać program do zbierania informacji o przodkach? :oops:
PAF 5 czy Ahnenblatt?
Pozdrawiam
Zbyszek
Pozdrawiam
Zbyszek
Awatar użytkownika
Zbigniew Szybka

Dołączenie: 11 Mar 2009, 22:20
Miejscowość: Kraków

Re: Jaki program wybrać?

Postprzez Zbigniew Szybka » 24 Mar 2009, 15:33

Witam
Obydwa programy są bardzo dobre. Można w nich zapisywać zdjęcia i zapisują dane w plikach Gedcom, które później można przesyłać do innych programów. Program Ahnenblatt, według mnie posiada bardzo fajną grafikę. Można go zciągnąć darmowo ze strony http://www.ahnenblatt.de/ Jest wersja najnowsza 2.60.
Pozdrawiam
Zbyszek
Awatar użytkownika
Zbigniew Szybka

Postprzez Marcin Cichoński » 24 Mar 2009, 15:50

Witam,

Czy program Ahnenblatt jest w języku polskim ?
Na podanej stronie wspomniano o angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i innych językach których już nie wyszczególniono.
W sumie te co są to też wystarczają - ale zawsze to obsługa polskiego byłaby dodatkową zaletą :)
Dodatkowo pytanie, czy umożliwia on generowanie drzew do wydruku ?
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Marcin Cichoński

Dołączenie: 24 Mar 2009, 10:55

Postprzez Thomeck » 24 Mar 2009, 16:24

Witam

Tak, istnieje spolszczenie do Ahnenblatt.
Podobają mi się oferowane przez niego opcje związane z grafiką eksportowanych drzew. Jednak ja na co dzień używam Family Tree Majek 2006 (próbowałem używać także wersji nowszych ale do nich za nic przekonać się nie mogę ;) )
Pozdrawiam
Tomek Prusek
Thomeck

Dołączenie: 12 Mar 2009, 21:10
Miejscowość: Stary Sącz

Postprzez Zbigniew Szybka » 24 Mar 2009, 18:02

Witam
Podany link jest do wersji w języku polskim, śmiało można zainstalować ;)
Nie ma potrzeby ściągania oddzielnie nakładki jęzka polskiego.
Pozdrawiam
Zbyszek
Awatar użytkownika
Zbigniew Szybka

Postprzez Marcin » 01 Kwi 2009, 08:26

Oprócz wyboru programu bardzo ważną rzeczą jest sposób zapisu. Program mało pomoże jeśli zapisy będą się różnić. Dobrze jest przyjąć taktykę zapisu która zapewni najmniej pomyłek i złych zrozumień.

Nazwisko po mężu
Najczęściej spotykam się z z błędem (powielanym zresztą przez różne automaty online typu Moi Krewni) że nazwiska żon zapisuje się nazwiskiem męża. W genealogii jedynym sensownym sposobem zapisu jest zapisywania nazwiskiem urodzenia.

Podam przykład mojej znajomej.
* Urodziła się pod nazwiskiem AAAAA
* W Liceum zmieniła nazwisko na panieńskie matki BBBB
* Wyszła za mąż za EEEE niezmieniając nazwiska - dalej BBBB
* Nierozwiodła się, ale żyje w nieformalnym związku zmieniając nazwisko na CCCC-BBBB
* Dziecko z tego związku ma nazwisko CCCC
* Ona planuje zmienić nazwisko na pierwotne AAAA
* Lub całkiem inne DDDD - i tak kiedyś zejdzie z tego świata

na nagrobku będzie DDDD zapewne
obok będzie leżeć partner CCCC
a co zapisze MK? - zapewne EEEE

Plik *.ged eksportowany między programami bardzo często ma ten błąd. Poprawny zapis pozwala programom automatycznie znajdować podobieństwa, grupuje osoby z rodziny razem na liście co pozwala dojrzeć czy się osoba nie dubluje - a jeśli tak to ułatwia znajdowanie połączeń gałęzi.

Tak więc Zofia AAA (potem BBB) zam.1 EEE, zam.2 (zw. niefof.) CCC
a nie Zofia EEE zd. AAA

Nazwisko Nieznane
Najczęściej zapisuje się to "N" lub "NN" lub "nieznane". Wg mnie to również nie jest dobre rozwiązanie gdyż nie wiadomo czy chodzi o Nieznane nazwisko - czy kogoś o nazwisku zaczynającym się na "N", lub podwójnym np. "Nowak-Niezabitowski". Słowo "nieznane" jest nieczytelne w innych językach. Najlepiej stosować wg mnie podwójny znak zapytania "??" Stosowanie trudniejszych oznaczeń graficznych może być nieczytelne w innych systemach kodowania liter, podczas gdy znak ? jest zawsze prawidłowo odczytywany. Podwójny znak pozwala odróżnić wątpliwość którą mamy np. "Piotr(?) ??" - oznaczy że jest to chyba Piotr nieznanego nazwiska - domyślić się może każdy kto widzi to nawet po raz pierwszy w życiu.

Przydomki
W programach dobrze jest zapisywać przydomki jako kontynuację Imienia, nawet jeśli funkcjonuje jako część nazwiska
np. Józef "Pereświt" Sołtan a nie Józef Pereświt-Sołtan bo w literaturze często osoba podawana jest tylko pod nazwiskiem, albo jako Sołtan-Pereświt. Czasem przydomek ginie w ciągu wieków, lub jest zmieniany przez gałąź. Zachowanie czystego nazwiska pozwala grupować rodziny razem. Każdy program na liście będzie bowiem na liście wyświetlać alfabetycznie pod pierwszą literką P lub S - zależnie od zapisu
Awatar użytkownika
Marcin

Dołączenie: 13 Mar 2009, 02:27

Postprzez Marcin Cichoński » 02 Kwi 2009, 10:27

Rzeczywiście - jeśli chodzi o nazwisko kobiet to jedyne rozsądne rozwiązanie wg mnie to zapis taki jak podałeś - czyli nazwisko panieńskie (urodzenia).
Jak zaczynałem gromadzić dane o rodzinie to kombinowałem na różne sposoby, ale problemy jakie się pojawiały spowodowały, że przestawiłem się na jeden (opisany tu) sposób zapisu i teraz zapisy są jednoznaczne.

Natomiast co do nazwisk nieznanych to po prostu nic nie wpisuję (poza wyjątkami gdy muszę cokolwiek wpisać, żeby mieć odniesienie do jakiejś osoby).
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Marcin Cichoński

Dołączenie: 24 Mar 2009, 10:55

Powróć do Programy genealogiczne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość